W pułapce jedzenia – zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży. Sposoby pomocy dzieciom i młodzieży z zaburzeniami odżywiania w środowisku przedszkolnym i szkolnym- szkolenie online
Opis
Zapraszamy do udziału w szkoleniu
W pułapce jedzenia – zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży.
Sposoby pomocy dzieciom i młodzieży z zaburzeniami odżywiania w środowisku
przedszkolnym i szkolnym
Planowany termin szkolenia
22.02.2024 r.
w godz. 10:00- 14:00
(FORMULARZ ZGŁOSZNIOWY)
Zaburzenia odżywiania stanowią coraz częściej poważny problem wśród dzieci i młodzieży. Niosą ze sobą poważne zagrożenia i konsekwencje zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i kondycji psychofizycznej uczniów i przedszkolaków.
Nauczyciele mogą i powinni pełnić ważną rolę we wspieraniu dzieci i młodzieży oraz ich rodziców w walce z zaburzeniami odżywiania, ponieważ bardzo często są oni pierwszymi osobami, które zauważają objawy zaburzeń w środowisku przedszkolnym i szkolnym.
Nie zawsze jednak wiedzą, jak reagować w takich sytuacjach, jak rozmawiać z uczniami, czego absolutnie nie powinni robić i przede wszystkim w jaki sposób mogą pomóc dzieciom i młodzieży u których występują zaburzenia odżywiania.
Cel szkolenia:
- Przybliżenie problematyki zaburzeń odżywiania wszystkim osobom pracującym
z dziećmi i młodzieżą. - Podanie przykładów zachowań diagnostycznych,
- Uwrażliwienie na wszystkie mogące pojawić się niepokojące sygnały
- Przedstawienie adekwatnych sposobów reagowania na nie.
Tematyka szkolenia:
- Charakterystyka wybranych zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży.
- Omówienie najczęściej występujących jednostek chorobowych tj.: anoreksji, bulimii, ortoreksji, nadwagi, niedowagi, zespołu kompulsywnego objadania się.
- Przedstawienie konsekwencji psychofizycznych zaburzeń odżywiania.
- Identyfikacja sygnałów wskazujących na zaburzenia odżywiania – przedstawienie kryteriów diagnostycznych.
- Poznanie specyfiki funkcjonowania emocjonalno-społecznego dzieci i młodzieży
zaburzeniami odżywiania. - Profilaktyka zaburzeń odżywiania w środowisku szkolnym i przedszkolnym – rola nauczyciela w pomocy uczniom z zaburzeniami odżywiania:
- Strategie zapobiegania zaburzeniom odżywiania u dzieci i młodzieży
- Strategie pomocy uczniom z zaburzeniami odżywiania
- Sposoby reagowania wobec uczniów z zaburzeniami odżywiania
- Kampanie dietetyczne szkolne i przedszkolne (przykłady)
- Omówienie problematyki trudności w funkcjonowaniu społecznym dzieci i młodzieży z zaburzeniami odżywiania (m.in. w zakresie nawiązywania i podtrzymywania relacji w środowisku szkolnym, poczucia przynależności do klasy oraz społeczności szkolnej, motywy autoodrzucenia, elementy zagadnień związanych z depresja u dzieci
i młodzieży).
Cena szkolenia obejmuje:
- udział w szkoleniu
- materiały szkoleniowe w postaci pdf – ze wskazówkami dot. zbiorowego żywienia
- imienny certyfikat przesyłany w formie pliku pdf potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu
- dodatkowe materiały- przykładowe 10-dniowe zestawy jadłospisów wraz z recepturami - plik pdf
- 7-dniowy dostęp do nagrania
Szkolenie poprowadzi dr Anna Stolecka- Warzecha – adiunkt Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Dietetyk kliniczny i sportowy, trener zdrowego stylu życia. Autorka polskich i zagranicznych publikacji naukowych oraz książek o tematyce żywienia dzieci i młodzieży.
Redaktor naczelna naukowego kwartalnika dietetycznego Food Science. Swoje doświadczenie zdobyła w polskich i zagranicznych ośrodkach naukowo-badawczych, a w codziennej pracy zajmuje się leczeniem nadwagi i otyłości u dzieci, dietoterapią żywieniową osób dorosłych i profilaktyką zdrowia. Szkolenie przeznaczone jest dla wszystkich zainteresowanych zdrowym odżywianiem, intendentów, dyrektorów placówek oświatowych dietetyków, specjalistów żywienia, lekarzy, psychologów, studentów tych kierunków.
Szkolenie wpisuje się w definicję kształcenia ustawicznego osób w wieku dojrzałym (min. edukacji w szkołach dla dorosłych, a także zdobywania umiejętności i podwyższania kwalifikacji przez osoby bezrobotne, poszukujące pracy, aktualnie pracujące oraz przez pracodawców) i może być dofinansowane w ramach KFS.
Wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych nr 2.24/00197/2019